Vyrábíme pivo z koncentrátu I - pomůcky Tisk Email


Domácí vaření piva z koncentrátů (i sladových výtažků, které vám představíme později) představuje nejjednodušší a vlastně i nejlevnější způsob domácí výroby piva. Finanční ani prostorové nároky nejsou nikterak závratné a po přečtení tohoto článku zjistíte, že stát se domovarníkem není až tak složité, protože svůj koníček můžete provozovat i v prostorách malého bytu, aniž by jste kohokoli a v čemkoli omezovali.

Celý mini-cyklus zabývající se vařením z koncentrátů bude sestaven ze tří samostatných dílů. V tomto prvním se budeme zaobírat pomůckami pro domácí vaření (už tady se dopouštím první nepřesnosti – správně bych měl psát o míchání, výrobě či přípravě) piva, druhý díl bude věnován samotnému procesu výroby domácího piva a v posledním dílu se dočtete o nejčastějších chybách či omylech při výrobě piva z koncentrátů. Byl bych rád, aby jste tento cyklus brali jen jako jakýsi prvotní návod. Časem sami možná zjistíte, že spousta věcí jde dělat jinak a existuje škála možností i názorů na jednotlivé úkony (hodně nadneseně = co domovarník – to unikátní postup). Cílem není sepsat učebnici domovarnictví, ale jen ukázat možnou cestu těm, kteří o této činnosti uvažuji a dát zajímavé počtení pro ostatní. Jinými slovy – nic, co je zde k přečtení není dogmatem či postulátem.




Základní předpoklady.

Pro základní modelaci budeme vycházet ze dvou předpokladů – potencionální domovarník (osobně raději používám poangličtěný název homebrewer) nemá k dispozici prostory s celoroční teplotou pod 10 °C a hodlá do zařízení investovat minimální částku peněz. V tomto případě si budeme muset vystačit výhradně se svrchním kvašením, kdy kvasinky běžně pracují v teplotním rozpětí od cca 16 do 25 °C. Svrchně kvašená piva mají několik výhod:

•lépe se skladují (nemají takové nároky na nízké skladovací teploty)
•mají dlouhou dobu použitelnosti (běžně 12 a více měsíců)
•jsou květnatá a chuťově i čichově pestrá
V dalších částech seriálu o domácím vaření se zmíníme i o kvašení spodním pro které je třeba lednice nebo aspoň hodně chladný sklep. Prozatím se však držme kvašení svrchního jelikož je dostupné širšímu obecenstvu.



Pomůcky k přípravě piva z mladinových koncentrátů:

•Kvasná (fermentační) nádoba s víkem, vypouštěcím ventilem
•Míchadlo
•Hustoměr s odměrným válcem
•Teploměr
•Kvasná zátka
•Odměrka na sladový cukr pro sekundární fermentaci
•Stáčeč
•Zátkovač
•Láhve (popř. jiné vhodné nádoby pro uchování piva)


Dozrávání a skladování piva

Doporučuji používat pouze skleněné lahve, nejraději NRW provedení nebo s patentním uzávěrem typu Bernard.

Vyhýbejte se PETkám, jsou porézní, vyrobené z ropy a absolutně nevhodné k dlouhodobějšímu skladování.

Pivní párzy doudky 5L jsou také problém,neboť obsahují pouze tenkou vrstvu ochranného laku. Tato se rychle opotřebuje a pivo získá kovovou, nepříjemnou pachuť.

Kvašení piva
Domáci pivovárek si můžete koupit v několika předpřipravených variantách – většinou START – STANDARD – DELUXE, přičemž nejlevnější varianta je v ceně pod 1.000,- Kč. V případě, že by nevyhovovala ani jedna alternativa, je možné si vybrat a objednat jednotlivé komponenty samostatně. Kutilové zajásají, protože některé komponenty se dají vyrobit svépomocí (např. fermentační nádobu nahradíme obdobnou, určenou pro potravinářské účely a vybavíme jí výpustným ventilem).

Příště se těšte na první míchání piva …